E-mail:

ccs.ploiesti@mts.ro        Program: Luni - Vineri 07:00 - 23:00

 Telefon/Fax:

0244 - 575 286

© ccsploiesti 2012

Teatrul Studențesc „MOFT”

        Înfiinţat în anul 2000, Teatrul Studențesc „Moft” este coordonat în prezent de doamna profesoară Antoneta Trifu - regizor și autor al celor mai multe dintre textele cărora membrii trupei le dau viață. Membrii „Moft" sunt atât studenţi ai Universităţii Petrol-Gaze din Ploieşti, cât şi elevi ai colegiilor ploieștene.

         „Moft” a participat la festivaluri de teatru naţionale şi internaţionale, dintre care amintim: Festivalul Naţional de Satiră şi Umor Târgu Mureş, Festivalul Naţional Studenţesc de Teatru al Absurdului „Eugene Ionesco” (București), Festivalul de Teatru Universitar Amator (Cluj Napoca), „Serile Teatrului Studențesc” (București), Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei” (Buşteni și Ploiești), Festivalul Național Studențesc de Teatru Contemporan „ActFest” (Galați), Festivalul Internațional de Teatru „Aurel Luca” (Iași).

       În repertoriul Teatrului „Moft” au fost incluse piese din dramaturgia românească, cu accent deosebit pe teatrul lui Mihail Sebastian: „Insula”, „Steaua fără nume”, „Jocul de-a vacanța”, precum și comediile lui Carlo Goldoni: „Hangița” și „Bădăranii”. Au fost realizate spectacolele „În țara lui Guffi” și „Richard al III-lea nu se mai joacă” (Matei Vișniec), „Omul care a văzut moartea” (Victor Eftimiu), „Gaițele” (Alexandru Kirițescu), „Colivia cu iluzii” (Cornel Udrea), spectacolele de revistă „Aventuri în croazieră” și „Forever Young” (Antoneta Trifu), „Firfirică” (Stroe și Vasilache).


           Palmares (2009 - 2017):

2009
Premiul I – pantomimă – secţiunea grup - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;
Premiul II – pantomimă – secţiunea grup - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;
Premiul I – pantomimă – cântec satiric, secţiunea duet -  Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;
Premiul I – dans comic- secţiunea grup -   Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;
Premiul I – program satiric şi umoristic – secţiunea duet - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;
Mențiune – poezie comică - Liviu Urzeală - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor Târgu Mureş.

2011
Premiul II – actor în rol principal - Dragoş Panait – Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;
Premiul II – actriţă în rol secundar - Serin Jemaa şi Laura Drăgan - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;
Premiul pentru popularitate – Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei” Ploieşti;
Premiul pentru debut -  Claudia Vasilescu - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Premiul pentru originalitate - Cristi - Marian Ilie - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;
Premiul I – dans comic – secţiunea grup - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor,  Târgu Mureş;
Premiul II – pantomima, secţiunea grup -  Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor,  Târgu Mureş;
Premiul III – program satiric şi umoristic -  Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor,  Târgu Mureş.

2012

Locul I – pantomimă, secțiunea grup – Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor, Târgu Mureș;

Locul II – program satiric și umoristic individual – Daniel Furnea -  Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor, Târgu Mureș;

Locul III – program satiric și umoristic duet – Claudia Vasilescu și Răzvan Encuna - Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor, Târgu Mureș;

Locul II – cântec satiric – secțiunea grup -  Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor, Târgu Mureș;

Premiul pentru popularitate – Irinel Pană, în rolul regizorului din „Aventuri în Croazieră”, Ploiești.

2013

Premiul III – cântec satiric, secţiunea grup cu „Noi suntem profesori" -  Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor,  Târgu Mureş;

Premiul III – pantomimă, secţiunea grup cu „Epoca de piatră" - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş.

2014

Cel mai bun actor – Irinel Pană -  Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Cea mai bună actriță – Dana Ștefănescu - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Popularitate – Daniel Furnea - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Originalitate – Diana Alexandra Nica - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Debut – Radu Ștefan Tudoraș  - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Regie – prof. Antoneta Trifu - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Locul I – pantomimă – secțiunea grup – Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;

Locul II – moment satiric – secțiunea duet - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;

Locul III – moment satiric – secțiunea individual - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;

Premiul pentru cea mai complexă prezență artistică – Irinel Pană - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş.

2015

Cea mai bună actriță în rol principal (ex aequo) – Andreea Gârbea și Diana Alexandra Nica - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;

Cel mai bun actor în rol principal – Radu Tudoraș - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Cea mai bună actriță în rol secundar (ex aequo) – Mihaela Dănilă și Diana Ion - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Cel mai bun actor în rol secundar – George Radu - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Originalitate – Răzvan Encuna - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Popularitate – Cristi-Marian Ilie - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Debut (ex aequo) – Andrei Denis Ștefan și Florin Poșircă -  Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Regie – prof. Antoneta Trifu - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploieşti;

Locul I – secțiunea interpretare – genul cântec satiric – categoria grup - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş;

Locul III – secțiunea interpretare -  genul moment satiric și umoristic – categoria individual - Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, Târgu Mureş.

2016

Locul I – Premiul pentru actriță în rol secundar - Diana Alexandra Nica – Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Locul II – Premiul pentru actriță în rol secundar - Andreea Gîrbea – Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Locul III – Premiul pentru actriță în rol secundar - Monica Apostol – Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Locul I – Premiul pentru actor în rol secundar - Laurențiu Radu – Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Locul III – Premiul pentru actor în rol secundar - Cristi Ilie – Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Locul II – Premiul pentru actriță în rol principal - Diana Ion – Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Locul II – Premiul pentru actor în rol principal - Răzvan Encuna – Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Premiul pentru popularitate - Diana Alexandra Nica - Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Premiul pentru cel mai bun spectacol - „Jocul de-a vacanța” - Galele Teatrului Studenţesc  „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Premiul pentru regie - Antoneta Trifu - Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, Ploiești;
Locul I - secțiunea interpretare - genul pantomimă - categoria grup - Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor, Târgu-Mureș;
Locul I - secțiunea interpretare - genul moment satiric și umoristic - categoria individual - Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor, Târgu-Mureș;
Locul II - secțiunea interpretare - genul cântec satiric - categoria grup - Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor, Târgu-Mureș.

2017

Trofeul Festivalului - Irinel Pană - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Premiul special al juriului - Mihai Răzvan Trăsnea - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Premiul pentru regie - Antoneta Trifu - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Premiul pentru cel mai bun spectacol „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Premiul Universității Petrol - Gaze din Ploiești - Sabin Iordache - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Locul I - Premiul pentru actor în rol principal - Irinel Pană - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Locul I - Premiul pentru actriță în rol secundar - Alexandra Vasile - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Locul II - Premiul pentru actriță în rol principal - Andreea Gîrbea - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Locul II - Premiul pentru actor în rol secundar - Florin Poșircă - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Locul III - Premiul pentru actriță în rol secundar - Mihaela Dănilă - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Locul III - Premiul pentru actor în rol secundar - Andrei Ion - Galele Teatrului Studențesc „Seri în lumea Thaliei”, Bușteni;

Locul II - secțiunea interpretare - gen moment satiric și umoristic - categoria individual - Irinel Pană - Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor Târgu - Mureș;

Locul III - secțiunea interpretare - gen moment satiric și umoristic - categoria grup - Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor Târgu - Mureș;

Locul III - secțiunea interpretare - gen pantomimă - categoria grup - Festivalul Național Studențesc de Satiră și Umor Târgu - Mureș;

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal - Irinel Pană - Festivalul Național de Teatru Contemporan „Actfest”, Galați;

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar - Florin Poșircă - Festivalul Național de Teatru Contemporan „Actfest”, Galați.

Formaţia de dans „URBAN ARMY”

        Înființată în cadrul C.C.S. Ploiești în anul 2015, formaţia „URBAN ARMY” este coordonată de coregraful Sebastian Cepoiu.
         „URBAN ARMY” a participat la festivalurile şi concursurile naţionale studenţeşti, unde a obținut numeroase premii, dintre care amintim:

2015

Locul I – secțiunea duet – genul street dance – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul II – secțiunea formație – genul street dance – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”.

2016

Locul I – secțiunea individual – genul street dance – Sebastian Cepoiu - Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul II – secțiunea duet – genul street dance – Robert Ghinea & Viorel Albeanu - Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul II – secțiunea grup – genul street dance – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul II – secțiunea formație – genul street dance – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul I – secțiunea duet – genul show dance - „Cluj Dance Festival”;
Locul II – secțiunea formație – genul show dance - „Cluj Dance Festival”;
Locul III – genul dans inedit – Festivalul Național Studențesc de Dans - duete „Pași în doi”, Târgu-Mureș;
Locul III – genul street dance - sincron  – Festivalul Național Studențesc de Dans - duete „Pași în doi”, Târgu-Mureș;
Locul I – genul dans comic - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Locul II – genul street dance - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Locul III – genul dans modern - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Locul III – genul street dance - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Locul III – genul open - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Trofeul Concursului – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești.

2017

Locul 1 - secțiunea duet - genul street dance – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul 1 - secțiunea grup - genul street dance – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul 1 - secțiunea formație - genul street dance – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul 2 - secțiunea individual - genul contemporan – Ana Steliana Toma - Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul 3 - secțiunea grup - genul modern – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul I - genul show-dance - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Locul I - genul dans modern - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Locul I - genul street dance - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Locul III - genul open - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Locul III - genul contemporan - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești.

Formaţia de dans „HAPPY DANCE”

          Formaţia „HAPPY DANCE” activează în cadrul C.C.S. Ploiești din anul 2015, fiind coordonată de coregrafa Alexandra Negulescu - Zizika.
       „HAPPY DANCE” a avut o prezenţă remarcabilă la festivalurile şi concursurile naţionale studenţeşti, unde a fost recompensată cu numeroase premii, dintre care amintim:

2015

Locul I – secțiunea grup – genul caracter – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul I – secțiunea grup – genul street dance – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”.

2016

Locul I – secțiunea formație – genul show revue – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul III – secțiunea formație – genul caracter – Festivalul Național de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul II – secțiunea grup – genul show dance – „Cluj Dance Festival”;
Locul II – secțiunea grup – genul movie theme – „Cluj Dance Festival”;
Locul I – genul etno stilizat – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;
Locul I – genul dans sportiv – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;
Locul II - genul show dance/fantezie coregrafică - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;
Locul II – genul dans modern – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;
Premiul pentru cea mai bună dansatoare – Luminița Miricioiu - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;
Premiul pentru expresivitate – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;
Premiul pentru popularitate – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;
Trofeul Concursului – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești.

2017

Premiul pentru cea mai bună dansatoare – Crina Bultean - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;

Premiul pentru popularitate – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;

Premiul pentru originalitatea costumelor – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;

Locul II - genul caracter – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;

Locul II - genul open – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești.

Ansamblul de balet clasic și modern „AIRLINES”

     

        Ansamblul de balet clasic și modern „AIRLINES” a luat ființă în anul 2000, fiind coordonat de profesor - coregraf Alina Zahariuc, absolventă a U.N.A.T.C. – master în Arta spectacolului coregrafic.
    Repertoriul coregrafic al ansamblului este variat. Având la bază studiul dansului clasic, acoperă o paletă complexă a genurilor: balet, dans contemporan, show-revue, dans de caracter. Susținând o amplă participare la numeroase evenimente artistice, Ansamblul de balet „Airlines” s-a făcut remarcat în peisajul cultural și educativ local, național și internațional.  

Din bogatul palmares al ansamblului, amintim:

2015

Locul I – secțiunea solo – genul contemporan -  Alexandra Minea - „Festivalul Național de Dans”, Sibiu;
Locul II - secțiunea  formație – genul show-revue - „Festivalul Național de Dans”, Sibiu;

2016

Locul I – genul clasic - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Locul I – genul dans contemporan - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Locul I - gen show dance/fantezie coregrafică - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Premiul pentru cel mai bun solo dance ( Andreea Grigore) - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Premiul pentru cel mai bun duet ( Andreea Grigore și Maria Ciobanu) - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Premiul pentru cea mai bună coregrafie( Alina Zahariuc) - Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești;
Trofeul Concursului – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, ediția a XI-a, Ploiești.

Formaţia de dans „UNIQUE”

          Formaţia „UNIQUE” a fost înființată în anul 2012, fiind coordonată de atunci și până în prezent de Iulia Jalbă, iar din anul 2017, a fost afiliată Casei de Cultură a Studenților Ploiești.

          „Unique” are un repertoriu coregrafic vast, din care nu lipsesc dansurile de caracter, tradiționale și show-revue.

           Prezență constantă în evenimentele organizate de Casa de Cultură a Studenților Ploiești, talentații dansatori ai trupei „Unique” s-au bucurat de aprecierea publicului studențesc.

           Palmaresul formației:

2017

Premiul pentru debut – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești;

Locul III - genul show-dance – Concursul Național de Dans „Everybody Dance With Us”, Ploiești.

Formaţia de dans „UNITY SQUAD”

          Formaţia „UNITY SQUAD” a fost înființată în anul 2016, în cadrul Casei de Cultură a Studenților Ploiești, la inițiativa tânărului dansator George Zaharia, acesta fiind în prezent și coordonatorul trupei. Deși aflați la început de drum, tinerii dansatori și-au trecut în palmares un remarcabil loc II – genul street dance-sincron, obținut în anul 2016 la Festivalul Național Studențesc de Dans - duete „Pași în doi”, Târgu-Mureș.

Formaţia de dans „ACADEMIC MAJESTIC”

          Formaţia „ACADEMIC MAJESTIC” a fost înființată în anul 1997, în cadrul C.C.S. Ploiești, la inițiativa doamnei Director Daniela Buzoianu, fiind coordonată de Marcela Țimiraș, regizor și coregraf la Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești.

           Prezență remarcabilă la toate evenimentele organizate de C.C.S. Ploiești, atât la nivel local, cât și național și internațional, formația „Academic Majestic” și-a trecut în palmares numeroase premii obținute de-a lungul anilor la festivaluri și concursuri de mare anvergură.

           Din anul 2015 coordonatorul și coregraful formației este Cristi Mădan.

           Din bogatul palmares al formației „Academic Majestic” amintim:

2015

Locul III –  Genul Clasic - Concursul Naţional de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul III – Genul Street Dance - Concursul Naţional de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Cel mai bun dansator: Cristi Mădan - Concursul Naţional de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Premiul pentru debut: - „ACADEMIC MAJESTIC” - Concursul Naţional  de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti.

Formaţia de dans „ATLANTIS”

          Formaţia „Atlantis” a fost înfiinţată în anul 1992, fiind coordonată de Adrian Forțu, mai apoi de Ionuţ Măcinic, absolvent al Facultăţii de Litere şi Ştiinţe din cadrul Universităţii Petrol-Gaze din Ploieşti şi balerin la Teatrul „Toma Caragiu” din Ploieşti. În prezent, formația este coordonată de Ioana Năstase și Alex Simion.
          De-a lungul timpului, formaţia „Atlantis” a fost o prezenţă remarcabilă la festivalurile şi concursurile naţionale studenţeşti, unde a fost recompensată cu numeroase premii, dintre care amintim:

2010

Premiul I – secţiunea grup – caracter - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti; 

Premiul II – grup –show-revue - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Premiul II - formaţie – show-revue - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Premiul I – ansamblu – inedit; Premiul I – ansamblu – caracter - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;

Premiul  III  - duet  - caracter – Festivalul de Dans  - Duete „Paşi în doi”, Târgu Mureş.

2011

Premiul I – secţiunea grup – show revue - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti; 

Premiul I – secţiunea formaţie – caracter - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti; 

Premiul III – secţiunea grup – modern - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Premiul II – secţiunea grup - genul show-revue - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;  

Premiul III – secţiunea formaţie – genul modern - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu.

2012

Premiul I – secțiunea duet – genul show-revue – Festivalul Național Studențesc de Dans - Duete „Pași în 2”, Târgu Mureș;

Premiul I – secțiunea duet – genul modern – Festivalul Național Studențesc de Dans - Duete „Pași în 2”, Târgu Mureș.

2013

Locul I – secțiunea grup – genul caracter –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul I – secțiunea formație – genul modern –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul II – secțiunea formație – genul show revue –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul II – secțiunea formație – genul open –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti.

2017

Locul III - secțiunea grup - genul caracter - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans „Sibiu Dans Festival”;

Locul I - genul caracter - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Locul I - genul etno stilizat - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Locul II - genul modern - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Locul II - genul show-dance - Concursul Național de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești.

Formaţia de dans „ACADEMIC AUTHENTIC”

         „Academic Authentic” s-a înfiinţat în 1997, în cadrul Casei de Cultură a Studenţilor din Ploieşti, sub denumirea de „Academic Majestic”, la iniţiativa doamnei Director Daniela Buzoianu.

          În anii 2009 - 2010, ansamblul a participat la carnavalurile internaţionale din Serbia (iulie 2009, iulie 2010) şi Macedonia (martie 2011), la Festivalul „TUA”, organizat de Centrul Universitar Cluj-Napoca  (noiembrie 2010), unde a obţinut premiul pentru cea mai bună coregrafie, cea mai bună regie artistică şi cea mai bună scenografie.
          În anul 2011, a participat la Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us″, ediţia a VI-a, unde a obţinut următoarele premii: locul II - genul modern, secţiunea grup; locul II - genul modern, secţiunea formaţie; locul III - genul contemporan, secţiunea individual; locul III - genul comic, secţiunea formaţie şi premiul mass-media.
          Ansamblul „Academic Authentic” a fost coordonat de Alina Maria Vasile, masterandă în cadrul U.P.G. Ploieşti, care a preluat ștafeta de la Alexandra Negulescu (Zizik), coregrafa ansamblului din luna martie 2011, până în luna ianuarie 2014.

              În anul 2015  se modifică numele formației, „Academic Authentic” devenind „Academic Style” - coordonator Alina Maria Vasile, coregraf Sebastian Cepoiu.
Palmares:

2011
Locul II – secţiunea grup - genul modern - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Locul II –secţiunea formatie – genul modern - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Locul III – secţiunea solo – genul contemporan - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Locul III – secţiunea formatie - genul comic - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Premiul mass-media - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Premiul I – secţiunea ansamblu – genul modern -  Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;
Premiul III – secţiunea grup – genul modern -  Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu.

2012

Locul III – secțiunea formație – genul show-revue - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Locul I – genul temă impusă - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Locul I – secțiunea formație - genul modern - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Locul III – secțiunea formație - genul caracter - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Premiul pentru popularitate - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;
Diplomă Aniversară – Studenți la Ceas Aniversar „Visul poate deveni realitate”, Ploiești.

2013
Premiul I – secţiunea formaţie – genul street dance -  Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;

Premiul I – secţiunea duet – genul street dance -  Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;

Premiul II – secţiunea grup – genul street dance -  Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;

Premiul III – secţiunea formaţie – genul caracter -  Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;

Locul I – secţiunea formaţie - genul street dance –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul I – secţiunea formaţie - genul caracter –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul II – secţiunea formaţie - genul show dance –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul III – secţiunea formaţie - genul open –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Premiul mass-media şi Premiul de popularitate –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti.

2014

Locul I – Contemporan - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul I – Open - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Trofeul Concursului - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti.

2015

Premiul pentru prezență scenică – Alina Maria Vasile – coregraf și coordonator al formației de dans „ACADEMIC STYLE” - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Diplomă de Prețuire – Alina Maria Vasile – coregraf și coordonator al formației de dans „ACADEMIC STYLE” - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul III – Genul Modern - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul II – Genul Open - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul I – Genul Street Dance - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti.

Formaţia de dans „STEPS”

          Înfiinţată în anul 2009, trupa de dans „STEPS”, formată din studenţi ai Universităţii Petrol-Gaze din Ploiesti și elevi, s-a impus la toate festivalurile la care a participat, având un mare succes, atât la public, cât şi în analiza juriilor de specialitate.

          Consacrarea tinerilor din trupa „STEPS" a venit relativ repede, ei reușind să comunice bine nu doar pe scenă, ci să fie o adevarată echipă.
Palmares:

2010

Premiul I – solo – modern – Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us” Ploiești;

Premiul I – grup – modern – Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us” Ploiești; 

Premiul I – formație – modern – Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Premiul I – formație – modern – Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești; 

Premiul II – duet – contemporan – Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Premiul I - formație – inedit – Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Premiul I – formatie – show-revue – Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;
Premiul I - duet, temă impusă - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;

Premiul I - solo, modern - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu;

Premiul  II – grup, modern - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu; 

Premiul  II – grup, modern - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu; 

Premiul III  - formaţie, show revue - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu; 

Premiul III  - formaţie, inedit - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu; 

Premiul III - formație, modern - Festivalul Naţional Studenţesc de Dans Sibiu.

2011
Premiul I – street dance - formaţie - Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești; 

Premiul I – street dance – solo - Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești; 

Premiul III – duet – contemporan - Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești; 

Premiul III – modern – formaţie  - Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești;

Premiul de popularitate – Concursul Național Studențesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploiești.

2013

Locul II – secțiunea formație – genul street dance –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul I – secțiunea grup – genul street dance –  Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti.

2014

Locul I – Show Dance - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul I – Street Dance - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul I – Open - Concursul Naţional Studenţesc de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti.

2015

Locul I – Genul – Show dance/Fantezie coregrafică - Concursul Naţional de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti;

Locul II – Genul Street Dance - Concursul Naţional de Dans „Everybody Dance with Us”, Ploieşti.

Ansamblul folcloric „PLAIURI PRAHOVENE”

          Din dorinţa de a duce mai departe tradiţiile şi obiceiurile strămoşeşti, în 1990 a luat fiinţă ansamblul folcloric „Plaiuri Prahovene” al Casei de Cultură a Studenţilor Ploieşti. Aflat în prezent sub conducerea coregrafului Marian Marinică, ansamblul are în repertoriu o gamă largă de dansuri, din toate zonele ţării.

          Mândri de tradiţiile şi datinile româneşti, tinerii dansatori duc mai departe în timp valorile şi identitatea naţională, prin ce are românul mai frumos: bucuria de a cânta şi a dansa.

           Ansamblul folcloric a reprezentat cu succes instituția la toate evenimentele cultural - artistice la care a participat. Dintre acestea, amintim: „UniverCity Festival” (Ploiești, 2013), Aniversarea Ansamblului folcloric „Ardealul” al Casei de Cultură a Studenților Sibiu (Sibiu, 2015), „Galele Folclorului Studențesc” (Ploiești, 2015), „Galele Studențești de Folclor” (Costinești, 2016) și Galele Colindului Romanesc – „Colindăm Doamne, Colindă” (Brașov, 2016).

Ansamblul artistic „ACADEMIC STAR”

          Ansamblul artistic „Academic Star” s-a înfiinţat în anul 2009, sub îndrumarea d-nei prof. Antoneta Trifu, prin unirea formației de teatru „Moft” cu formaţiile de dans „Academic Authentic”, „Atlantis", „Steps" și „Plaiuri Prahovene”. În prezent, coordonatorul ansamblului artistic este Răzvan Encuna - Străve.

            Membrii ansamblului sunt studenţi ai Universităţii Petrol-Gaze din Ploieşti şi elevi ai colegiilor ploieștene.

         Ansamblul artistic „Academic Star” a prezentat piesa de teatru „Hangiţa” de Carlo Goldoni (regia artistică prof. Antoneta Trifu, coregrafia Marcela Ţimiraş, scenografia Ovidiu Pascal) la următoarele festivaluri/concursuri din ţară:
        „Festivalul de Teatru Universitar Amator” (2010),  organizat de Clubul Cultural „Gaudeamus” al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca, unde a obţinut următoarele premii:
- premiul pentru cea mai bună coregrafie;
- premiul pentru cea mai bună scenografie;
- premiul pentru cea mai bună regie artistică;
- premiul I pentru cel mai bun rol secundar feminin;
-  premiul II si III pentru cel mai bun rol principal masculin;
-  premiul III pentru cel mai bun rol principal  feminin.
          Galele Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, ed. a VII-a, 2011, eveniment organizat de Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti, unde a obţinut:
- premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru;
- premiul pentru originalitate; 
- premiul pentru actriţă în rol principal;
- premiul mass-media.

           În cadrul Galelor Teatrului Studenţesc „Seri în lumea Thaliei”, ediţia a VIII-a, Ploieşti 2012, „Academic Star" a obţinut Premiul pentru cel mai bun spectacol de Revistă şi Premiul special al juriului cu spectacolul „Aventuri în croazieră" - regia artistică prof. Antoneta Trifu.

SOLIȘTII VOCALI:

- Răzvan Encuna - Străve;               - Cătălin Dumitru;                  

- Monica Apostol;                             - Radu Tudoraş;

- Maria Papuc;                                  - Agatha Toma;

- Bianca Grigore;                              - Laura Drăgan;

- Mădălina Cernat;                           - Alexandru Stoian; 

- Diana Mărgărit;                              - Gabriel Ciobotă;

- Diana Grigore;                                - Bianca Rîmboacă;

- Teodora Sandu;                              - Monica Ştefănescu; 

- Gabriel Matei;                                 - Andreea Moise;    

- Laurențiu Radu;                             - Aida Cărămidaru;

- Sabin Iordache;                              - Sergiu Goran;  

- Eduard Stoica:                                - Marius Călin;  

- Alex Cucu;                                       - Daniel Furnea.

        

 

Palmaresul soliștilor:

Sergiu Goran - Premiul de originalitate – popularitate – Festivalul - Concurs de Muzică Ușoară pentru Tineret „Stelele Tinereții”, Petroșani 2011;

Laura Drăgan - Premiul mass-media - Festivalul - Concurs de Muzică Ușoară pentru Tineret „Stelele Tinereții”, Petroșani 2011;

Laura Drăgan - Mențiune – Festivalul de Muzică pentru Tineret „Gaudeamus Awards”, Brașov 2012;

Cătălin Dumitru - Premiul special al publicului - Festivalul de Muzică pentru Tineret „Gaudeamus Awards”, Brașov 2013.

2016

Diana Mărgărit - Premiul pentru interpretare - Premiul Tinereții - Festivalul de Muzică pentru Tineret „Gaudeamus”, Brașov;

Monica Apostol - Premiul pentru interpretare - Premiul de originalitate - Festivalul de Muzică pentru Tineret „Gaudeamus”, Brașov;
Gabriel Matei - Premiul pentru creație - Festivalul de Muzică pentru Tineret „Gaudeamus”, Brașov;
Gabriel Matei - Premiul de originalitate - Festivalul - Concurs de Muzică Ușoară pentru Tineret „Stelele Tinereții”, Petroșani;

2017

Răzvan Encuna & Laurențiu Radu - Locul 2 - Festivalul Național Studențesc de Muzică Folk „Baladele Dunării”, Galați;

Răzvan Encuna - TROFEUL Festivalului Național Concurs de Muzică Ușoară pentru Tineri și Studenți „Voices”, Alba Iulia;

Laurențiu Radu - Premiul special al juriului - Festivalul Național Concurs de Muzică Ușoară pentru Tineri și Studenți „Voices”, Alba Iulia;

Răzvan Encuna - Trofeul categoriei - Festivalul - Concurs de Muzică pentru Tineri „Stelele Tinereții”, Petroșani;

Monica Apostol - locul III - Festivalul - Concurs de Muzică pentru Tineri „Stelele Tinereții”, Petroșani.

Formaţia rock „OUTBREAK”

„OUTBREAK” este o trupă de heavy metal cu o arie vastă de influențe, precum: progressive metal, power metal, thrash metal, metalcore ș.a.
Pornind de la dorința de a compune și a cânta muzică „heavy", în toamna anului 2012, Gabriel Alexandru Matei (voce), Marcel Alexandru Coman (chitara), Ionuț Nedelcu Alexandru (chitară), Alexandru Dobre (tobe), Mihai Iorgu (bass), pun bazele proiectului „Outbreak", devenind, într-un timp foarte scurt, o formație omogenă, rezultatele reflectându-se în materialul compus și seria de concerte susținute în cluburi, atât în București, cât și în Ploiești.
Începând cu anul 2016, „OUTBREAK” activează în cadrul Casei de Cultură a Studenților Ploiești.
În momentul de față trupa își pregătește primul material discografic.

Formaţia de muzică reggae „GREEN SPOT”

Pasionaţi de muzica reggae, patru tineri entuziaşti au pus bazele formaţiei, din convingerea că muzica reggae exprimă cel mai nuanţat libertatea sufletului şi a minţii, după cum spunea mereu şi Bob Marley – o mare inspiraţie pentru toţi membrii trupei: „Emancipaţi-vă din sclavagismul mental, nimeni în afară de noi nu ne poate elibera mintea!”

Membrii fondatori ai formaţiei sunt:

- Chelsoi Cristian – chitară electric şi compoziţie; a colaborat cu Bogdan Negroiu, „El Negro”, „Camuflaj”, „Raku”;

- Răzvan Nex (“Nu EXist!”) – compozitor şi solist vocal; a colaborat cu”Markone1“;

- Mihalache Victor – inginer de sunet; diverse colaborări în domeniul producţiei de muzică; membru “6 Grade Crew”; “Vynil Sapiens”; “Raku”;

- Stan Florin – tehnician sunet; colaborări cu trupa “Sedativ”.

Formaţia îşi propune să promoveze muzica reggae, să atragă şi alţi tineri care vor să experimenteze prin acest gen muzical trăirile complexe şi mesajele pozitive despre viaţă, iubire şi înţelegere, care vor să împărtăşească din experienţa lor, să vorbească astfel lumii despre o viaţă împlinită, despre libertate şi pace.

Formaţia de dans - majorete „ACADEMIC”

     Majoretele au apărut în ultima jumătate a secolului al XVIII-lea, mai întâi în America, apoi în Franţa, apariţia lor fiind atunci strict legată de fanfară, orchestră, adunări de oameni în aer liber şi mai ales sport. Majoretele sprijină echipele sportive prin dans, costumaţie şi recuzită specifice (cunoscuţii pomponi), dar şi prin elemente de gimnastică şi acrobaţie.

     Formaţia de majorete „Academic” reuşeşte să ducă mai departe această frumoasă tradiţie, atât prin calitatea prestaţiilor, cât şi prin numeroasele colaborări la nivel local.

Formaţia de dans „UNIVERCITY FLASHMOB”

    Această formaţie a apărut în anul 2013, la prima ediţie a „UniverCity Festival", organizată cu prilejul aniversării a 45 de ani de la înfiinţarea Casei de Cultură a  Studenţilor Ploieşti şi a 65 de ani de la înfiinţarea Universităţii Petrol-Gaze din Ploieşti. Pe 19 octombrie 2013, în parcarea dintre Palatul Culturii şi Palatul Administrativ, membrii formaţiei au organizat un flasmob pe melodia Andrei „Inevitabil va fi bine", eveniment la care au participat aproximativ 500 de studenţi. Atunci şi-au propus să păstreze tradiţia şi să organizeze un flashmob la fiecare eveniment reprezentativ pentru oraşul Ploieşti.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now